Розробки уроків


УРОК 1  
                                                                                                    
Тема уроку : В'язання гачком -  один із видів декоративно- ужиткового мистецтва. Вибір та обгрунтування теми проекту
Мета уроку:
Навчити:  - підбирати гачок і нитки для в’язання;
-       виконувати початкову петлю, повітряну петлю, ланцюжок, півстовпчик, стовпчик без накиду, стовпчик з накидом;
умовних  позначень елементів на схемах;
- переходити на наступний рядок; 
- закріпляти останню петлю.

          Розвивати : творчий інтерес, увагу.

Виховувати : виховувати старанність;
-         акуратність під час виконання практичних робіт;
-         терпіння при в’язанні гачком;
любов до в’язання, через спеціально підібране практичне завдання.

Засоби навчання: презентація до уроку (Додаток 1)
-         зразки готових виробів;
-         дидактичні картки-завдання для роботи в малих групах (Додаток 2)
колекція ниток для в’язання, гачки різних видів ; - комп’ютер, проектор  

Тип уроку: Комбінований.
Хід уроку
1.     Організаційний момент.
Привітання (створення позитивного емоційного настрою). Перевірка присутніх, перевірка готовності до уроку. Завантаження  презентації до уроку.

2.     Актуалізація опорних знань та вмінь.
Фронтальне опитування (відповіді на які, дівчата можуть дати на основі знань отриманих при вивченні попередніх тем, власного життєвого досвіду, на уроках народознавства).

1.     Чи вважаєте Ви в’язання гачком схожим на інші види ремесел?
2.     Які вироби на вашу думку можна виготовити за допомогою гачка ?
3.     Для обробки яких побутових речей застосовують техніку плетіння гачком?
4.     Набуті вміння можуть знадобитися в майбутньому, в житті?
3.      Мотивація навчальної діяльності учнів.
На сьогоднішньому уроці ви дізнаєтеся про ще один вид декоративно-ужиткового мистецтва – в’язання  гачком. У наш час воно дуже поширене. За допомогою цієї простої техніки можна виготовити модний одяг, а також декоративні вироби (серветки, скатертини, гардини, шалі тощо). Цікавими і своєрідними є дитячі іграшки, в’язані гачком із яскравої чи пухнастої пряжі. Тому в’язання  гачком залишається модним та популярним і нині. Тож вирушаймо в країну нових знань!
Продзвенів шкільний дзвінок. Всі зібрались на урок.
Речі вже приготували І уважно слухать стали.
Тож сьогодні, діти милі, 
Я вам всім бажаю сили І старання, і терпіння,  Знань міцних і розуміння.
Про гачок вам все дізнаться,
Як із пряжею розібраться Інтерес свій зогострити –  І в’язанням захворіти!

 Оголошення теми та мети уроку.
Ми з вами починаємо вивчати нову тему:  На сьогоднішньому уроці ви дізнаєтеся про ще один  вид декоративно-ужиткового мистецтва – в’язання  гачком. У наш час воно дуже поширене.
За допомогою цієї простої техніки можна виготовити модний одяг, а також декоративні вироби (серветки, скатертини, гардини, шалі тощо). Цікавими і своєрідними є дитячі іграшки, в’язані гачком із яскравої чи пухнастої пряжі.
Тому в’язання  гачком залишається модним та популярним і сьогодні.
 Вивчення  нового матеріалу 
1.  В’язання  гачком - вид рукоділля.
(Вчитель демонструє в’язані вироби гачком).
(В'язання — процес виготовлення виробів (зазвичай елементів одягу) з безперервних ниток шляхом згинання їх у петлі й з'єднання петель одна з одною за допомогою нескладних інструментів вручну (в'язальний гачок , спиці, голка) або на спеціальній машині (механічне в'язання).
(Плетіння - ремесло з виготовлення господарсько-побутових та художніх виробів з різноманітної еластичної сировини. В Україні має багаті й давні традиції, особливо на Поліссі.)
(вчитель через проектор демонструє слайди презентації до уроку)
Перед вами предстане колекція в’язаних  виробів за допомогою слайд-шоу, уважно перегляньте її, а під час перегляду я познайомлю вас із історією виникнення мистецтва – в’язання. 
          Встановити точно, коли зародилось ручне в’язання , важко, адже трикотаж не камінь, йому нелегко зберегтись протягом тисячоліть. Однак під час розкопок древньоєгипетських гробниць був знайдений досить цікавий виріб: дитяча шкарпетка, в якої великий палець зв’язаний  окремо, певне для того, щоб можна було одягнути сандалі. Вчені встановили, що вік цієї шкарпетки близько – 5 тис. років.
          Найбільш вправними у в’язанні вважались араби. Вони вигадували складні багатокольорові узори вже 2 тис. років тому. В XII ст. плести навчились іспанці й італійці, століття потому – французи, шотландці та англійці.       В’язали панчохи, шкарпетки, рукавички та популярний – шотландський берет, також светри та навіть верхній одяг.  Що стосується нас слов’ян, то в дореволюційній Росії селянки в’язали  рукавички, шкарпетки, мереживо з різних ниток. Мода XX ст. на трикотаж поширилась не тільки на одяг. Декоративні вироби для інтер’єрів наших квартир, іграшки в’язані  гачком, також популярні. Вони роблять наш дім затишним, але за однією незаперечної умови – якщо виконані зі смаком, відрізняються оригінальністю, фантазією.
          Однією з переваг в’язаних  виробів є їх практичність, з часом не втрачають своєї форми й зовнішнього вигляду. До того ж вони неповторні, бо не можуть бути відтворені на жодному в’язальному верстаку. До речі, такі верстаки існують. А перший винайшов у 1589 році англійський священик Віліям Лі.
Цей вид рукоділля, відомий у всіх країнах. Кожне покоління відкриває для себе його красу. Зв'язані своїми руками сучасні моделі неповторні, більш оригінальні і вишукані. Як ви думаєте, з яких ниток можна в'язати?


1.                     Під час в’язання сидіти прямо, не напружуючись і не сутулячись; спиною опиратися на спинку стільця.
2.                     В’язання тримати на відстані 30–35 см від очей.
3.                     Забезпечити достатнє освітлення робочого місця; світло має падати зліва.
4.                     Гачком працювати обережно, не розмахувати ним у повітрі і не підносити близько до обличчя.
5.                     Лікті під час роботи тримати опущеними.
6.                     Клубок ниток розмістити внизу у кошику чи коробці так, щоб нитка легко розмотувалася з клубка.
7.                     Після закінчення роботи гачок заховати у шкатулку.

         -   Формування в учнів практичних вмінь та навичок
А зараз у вас буде можливість самостійно застосувати на практиці нові знання. 
 (учні виконують практичне завдання).
У разі необхідності учитель  допомагає учням, контролює дотримання ними техніки безпеки.
         -  Усвідомлення набутих знань. Рефлексія.
Полягає в тому що учні записують що вони знали, що дізналися, що хочуть дізнатися з теми,  яка навчається.
Занотуйте до розданої таблиці  факти, які вам були відомі з  теми уроку; факти, що стали для вас новими на уроці та те, чого на вашу думку вам не вистачило до повного розуміння даного матеріалу.

- Проводиться заключний інструктаж.
Оголошення  Д/З.

Підготувати інструменти і матеріали для плетіння гачком
УРОК 2


Тема: Добір матеріалів для виготовлення виробу. Добір гачків. Моделі аналоги. Інструменти та матеріали для плетіння гачком. Правила безпечної роботи.

Мета:

·              навчальна: ознайомити учнів з асортиментом виробів, виконаних гачком, з інструментами і матеріалами для в’язання, із правилами безпечної роботи і санітарно- гігієнічними вимогами, навчити підбирати гачок і нитки для в’язання;

·              розвиваюча: розвивати в учнів увагу, творче мислення, зорові та математичні здібності;

·              виховна: виховувати уважність, вихованість, активність; виховувати свідоме виконання правил безпечної роботи, художній смак, інтерес до цьогорізновиду рукоділля;

Обладнання:  вироби, виконані гачком, їх ілюстрації, роботи учнів, таблиця «Правила безпечної роботи», колекція ниток для в’язання, гачки різного виду.

Методичне забезпеченняпрезентаціявідео.

Тип уроку: засвоєння нових знань.


ХІД УРОКУ
I.                  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ:
1.     Привітання.
2.     Перевірка присутніх.
3.     Призначення чергових.

ІІ.     АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ:

Фронтальне опитування (відповіді на які, дівчата можуть дати на основі знань отриманих при вивченні попередніх тем, власного життєвого досвіду, на уроках народознавства).
1.           Чи вважаєте Ви плетіння гачком схожим на інші види ремесел?
2.           Які вироби на вашу думку можна виготовити за допомогою гачка ?
     3.          Для обробки яких побутових речей застосовують техніку гачкоплетіння?
4.           Пригадайте таблицю кольорів, назвіть основні, похідні.(Таблиця 3)
5.           На вашу думку,  необхідно відроджувати традиції цієї майстерності?
6.           Набуті вміння можуть знадобитися в майбутньому, в житті?

ІІІ.     МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
На сьогоднішньому уроці ви дізнаєтеся про ще один вид декоративно-ужиткового мистецтва – плетіння гачком. У наш час воно дуже поширене.
За допомогою цієї простої техніки можна виготовити модний одяг, а також декоративні вироби (серветки, скатертини, гардини, шалі тощо). Цікавими і своєрідними є дитячі іграшки, в’язані гачком із яскравої чи пухнастої пряжі. Тому плетіння гачком залишається модним та популярним і нині.

IV.           ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Плетіння гачком - вид рукоділля.
(Вчитель демонструє плетені вироби гачком). Кожен погодиться, першим, видом народної творчості виникло ткацтво та килимарство. Археологічні дослідження залишків ткацького знаряддя з давніх часів свідчать, що тканини та інші вироби з волокна уже тоді були загальновживаними. Дослідження виявили, що ткачі племен трипільської культури  були обізнані з технікою в'язання і плетіння. Цей вид рукоділля, відомий у всіх країнах. Кожне покоління відкриває для себе його красу. Зв'язані своїми руками сучасні моделі неповторні, більш оригінальні і вишукані.
2.     Інструменти і матеріали для плетіння гачком.
Які ви знаєте матеріали та інструменти для в’язання?
(Діти називають: спиці, гачок, нитки ірис, мохер, бавовняні нитки, вовняні нитки, синтетичні нитки.)
В’язати можна як спицями, так і гачком. Для цього використовують різноманітні нитки. Зараз ми детальніше познайомимося з будовою гачка та його розмірами.
Гачок — це в’язальний інструмент, який складається з ручки, стержня і голівки з борідкою (рис. 1).
Рис. 1. Гачки
Виготовляють гачки із різних матеріалів — металу, пластмаси, деревини. Розрізняють гачки короткі (12–15 см) і довгі (35–45 см). Гачки виготовляють різні за товщиною. Залежно від товщини вони мають номери від 1 до 6. Номер гачка — це діаметр його голівки в міліметрах. Наприклад, гачок №2 має діаметр голівки 2 мм.
Товщину гачка добирають відповідно до товщини нитки, із якої в’яжуть виріб. Чим товща нитка, тим товщий треба брати гачок. Нитка повинна бути у півтора рази товща від товщини гачка в місці заглиблення біля борідки гачка. Найкраще перевірити відповідність гачка пров’язуванням петель. Гачок повинен легко і повністю захоплювати нитку і при цьому не розділяти її на волокна. Нитка під час в’язання не повинна зіскакувати з гачка. Купуючи гачок, особливу увагу слід звертати на якість голівки. Занадто гостра буде проколювати палець. Тупою незручно виводити гачок у петлю.
Для в’язання виробів гачком використовують різні нитки: бавовняні, льняні, вовняні, шовкові, синтетичні. Нитки добирають залежно від призначення виробу та узору в’язання. Товстими вовняними нитками можна в’язати шапочки, шарфи, шкарпетки, диванні подушки, верхній одяг. Для серветок, комірців, занавісок використовують тонкі нитки — бавовняні, синтетичні. Промисловість випускає спеціальні нитки для в’язання ажурних виробів. Найчастіше ці нитки білого кольору.
Отже, послідовність добору інструментів і матеріалів для в’язання така: спочатку добирають нитки залежно від призначення виробу і виду узору, а потім добирають гачок відповідно до товщини нитки.
В’язання гачком потребує великої зосередженості уваги, точних і вмілих рухів, обережного користування гострим гачком.
Для того, щоб організм людини менше втомлювався під час в’язання, а робота виконувалася чітко, охайно, легко, потрібно правильно організувати своє робоче місце, додержуватися правил безпечної праці та санітарно-гігієнічних вимог.
3.     Нитки, пряжа (бесіда, фронтальне опитування).
—   Як ви думаєте, з яких ниток можна в'язати?
Бавовна — найпоширеніший вид пряжі. Бавовняні нитки бувають різними за кольоровою гамою та якістю.
—   Які властивості мають бавовняні волокна, а отже і нитки?
(Бавовняні нитки бувають блискучі і матові, меланжеві та шовковисті, легко вбирають вологу, швидко сохнуть).
—     Як називають волокно бавовни? (Насіннєве).
Льон.
—     Що ви знаєте про волокна льону?
(Волокна льону сірого кольору, довгі, блискучі, гладенькі, дають відчуття прохолоди, дуже міцні, добре вбирають вологу, швидко сохнуть).
—         Як називають волокно льону? (Луб'яне).

Шерстяна пряжа — це натуральний матеріал, одержаний із шерсті тварин.
—     З яких тварин можна одержати шерстяні волокна?
 (З вівці, кози, кролів, верблюдів).
—     Що таке руно?
 (Вовна, зістрижена з вівці).
—     Які властивості шерстяних волокон?
(Волокна шерсті короткі, пружні, звивисті, теплі, міцні, гігроскопічні, добре зберігають тепло, мають матовий блиск).
Шерстяна пряжа (нитки) ідеальна для гладких, рельєфних та багатокольорових узорів.
Блискуча пряжа.
—         А чи буває блискуча пряжа?
(Блискуча пряжа буває, інколи вона виготовлена зі штучних та синтетичних волокон).
—                       Які волокна належать до штучних, що є сировиною для їх виготовлення? (Сировиною для їх виготовлення є відходи хвойних дерев або пуху бавовни).
—                       Що є сировиною для виготовлення синтетичних волокон?
(Для виготовлення синтетичних волокон використовують відходи нафти, газу і кам'яного вугілля).
—     Які ви знаєте синтетичні волокна?(Капрон, нітрон, хлорин, анід,
кристалон тощо)
—     Які властивості хімічних волокон?
(Хімічні волокна блискучі, мають гарний вигляд, міцні, погано вбирають вологу, негігієнічні, електризуються).
—      А як позбутися електризації?
(Шляхом змішування волокон хімічних і натуральних можна одержати різні
волокна з покращеними гігієнічними та іншими властивостями).
Правильно. Віскозні та акрилові нитки, додані до основної пряжі, надають їй
золотистого або срібного ефекту.
Є ще фасонна пряжа  це пряжа, виготовлена за особливою технологією з додаванням різних за кольором і якістю волокон, синтетичних, металевих ниток.
Фантазійна пряжа — це меланжева пряжа, виготовлена зі змішаних природних та синтетичних волокон з додаванням металевої нитки різної фактури.
В'язати гачком можна також із лика, товстої килимової пряжі, тасьми та інших матеріалів.

4.     Правила безпечної праці та санітарно-гігієнічні вимоги під час в’язання гачком

1.     Під час в’язання сидіти прямо, не напружуючись і не сутулячись; спиною опиратися на спинку стільця.
2.     В’язання тримати на відстані 30–35 см від очей.
3.     Забезпечити достатнє освітлення робочого місця; світло має падати зліва.
4.     Гачком працювати обережно, не розмахувати ним у повітрі і не підносити близько до обличчя.
5.     Лікті під час роботи тримати опущеними.
6.     Клубок ниток розмістити внизу у кошику чи коробці так, щоб нитка легко розмотувалася з клубка.
7.     Після закінчення роботи гачок заховати у шкатулку.

V.               ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ.


Ø З яких матеріалів виготовляють гачки? (металу, пластмаси, деревини)
Ø Який вид пряжі найпоширеніший? (Бавовна)
Ø  Які властивості хімічних волокон? (Хімічні волокна блискучі, мають гарний вигляд, міцні, погано вбирають вологу, негігієнічні, електризуються).
Ø Яка пряжа називається фасонною? (це пряжа, виготовлена за особливою технологією з додаванням різних за кольором і якістю волокон, синтетичних, металевих ниток.)

VI.           ПІДСУМКИ УРОКУ. Рефлексія
- Чи сподобався вам урок?
- Що нового пізнали на уроці
- Як в житті ви зможете використати отримані сьогодні знання?
Я вдячна вам за сьогоднішній урок. Бажаю вам на наступному уроці стати справжніми майстринями в’язання гачком. І пам’ятайте, що  в'язання гачком стимулює розумову діяльність, бо при цьому масуються нервові рецептори на пальцях, котрі відповідають за неї.

VII.       ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Підготувати інструменти і матеріали для плетіння гачком.


УРОК 3

Тема: Елементи в'язання гачком. Добір схем в'язання.

Мета уроку:  навчити - розрізняти способи в’язання;
                                    - правил читання схем.
                   розвивати - увагу, інтерес до в’язання гачком
                  виховувативиховувати терпіння; любов до в’язання, через спеціально підібране практичне завдання.

Засоби навчання:
         зразки схем;
         дидактичні картки-завдання для роботи в малих групах (Додаток 4) , комп’ютер, проектор

Тип уроку: Комбінований з використанням педагогічної технології «Створення ситуації успіху».  

ХІД УРОКУ
 Організаційний момент.
Привітання. Перевірка присутніх, перевірка готовності до уроку.
 Актуалізація опорних знань та вмінь.
Гра-змагання «Кмітливі рученята».
Учням пропонується за певний проміжок часу (І—З хв) зв'язати ланцюжок із повітряних петель.
Перевірити засвоєння практичних навичок.
 Мотивація навчальної діяльності учнів.
На     сьогоднішньому          уроці          ви      дізнаєтеся про   різні вид    схем,          які використовуються при в’язанні гачком. У наш час вони досить поширені. Практично немає жодної в’язальниці, яка б змогла прочитати схему, не знаючи умовних позначень. За допомогою вмілого читання схем  та в’язання  згідно них,  можна виготовити будь-яку річ. Для цього можна використовувати літературу не лише українського видавництва, але й іноземного, оскільки вимоги до умовних позначень (в як правило) єдині на весь світ. Тож вирушаймо в країну нових знань!

 Оголошення теми та мети уроку.
Ми з вами продовжуємо вивчати в’язання гачком і сьогоднішня тема уроку:
 Вивчення  нового матеріалу. 
             1.     Схеми для в'язання гачком.
Розповідь учителя. 
Для в'язання виробів використовуються записи узорів — послідовність вив'язування певних елементів. 
Узори зазвичай складаються з повторюваної комбінації елементів, яка може бути записана: 
а) у вигляді схеми з використанням умовних позначень; 
б) вигляді тексту. 
Найменша повторювана частина візерунка називається рапортом. При описі візерунка рапорт виділяється зірочками (* *). До і після * * вказують петлі для симетрії (с) і крайові (кр). Рапорт записується наступним чином: (П:6+1с+2кр) - це повторювана частина малюнка в петлях.  Де: 
П - петля. 
1с - петля для симетрії, якщо малюнок зміщується.  2кр. - це дві крайові . 
Ланцюжок повітряних петель підйому, з яких починається ряд, і останній стовпчик з накидом або без накиду називаються - крайовими.
Умовне зображення візерунка називається схемою. 
(вчитель через проектор демонструє слайди презентації до уроку)

 Схема записується знизу нагору. Ряди пишуть і читають справа наліво і зліва направо. Звичайно спочатку ряду пишеться цифра нумерації ряду. Початок ряду там, де зазначені повітряні петлі підйому.
Робота з інструкційною карткою. 
Більш наочним є використання схем в’язання узорів – запис в’язання за допомогою умовних позначень. 
Правила читання схем:
ü Умовні позначення слід вивчити напам’ять, як таблицю множення;
ü початок, стартова точка знаходиться в правому нижньому кутку для прямих візерунків. А для кругових візерунків - в центрі.
ü Напрямок в'язання - це напрям читання схем(справа-наліво і знизу-вгору)
ü другий ряд читаємо зліва-направо
ü Третій ряд в'яжемо як перший, четвертий за принципом другого і т.д
ü кругові візерунки читаються як в'яжуться - по спіралі.
             2.    Техніка в'язання основних прийомів.
Розповідь учителя. 
Полотно, зв'язане гачком, складається з рядів, розташованих один над одним. При виготовленні виробу ряди можуть вив'язуватися в один із способів:
(Вчитель через проектор демонструє слайди презентації
«Способи в’язання»)
(Додаток 3)

1)                В одному напрямку по колу (берет, панчоха, серветка тощо) У такий спосіб кожен новий ряд починають в'язати після того, як будуть з'єднані перший й останній елементи узору попереднього ряду. 

2)                В одному напрямку по спіралі. (берет)
У такий спосіб кожен новий ряд починають в'язати без з’єднання першого й останнього елементу узору попереднього ряду. За таким способом усі ряди виконуються одним узором.


3)                У двох напрямках — прямому і зворотному (деталь одягу, шарф тощо).  


Ряди узору, що йдуть у прямому і зворотному напрямку, роблять таким чином: вив'язавши перший ряд на петлях ланцюжка, виріб повертають виворотною стороною до себе і виконують другий ряд на стовпчиках і петлях першого ряду та ін. 
1.                     Під час в’язання сидіти прямо, не напружуючись і не сутулячись; спиною опиратися на спинку стільця.
2.                     В’язання тримати на відстані 30–35 см від очей.
3.                     Забезпечити достатнє освітлення робочого місця; світло має падати зліва.
4.                     Гачком працювати обережно, не розмахувати ним у повітрі і не підносити близько до обличчя.
5.                     Лікті під час роботи тримати опущеними.
6.                     Клубок ниток розмістити внизу у кошику чи коробці так, щоб нитка легко розмотувалася з клубка.
7.                     Після закінчення роботи гачок заховати у шкатулку.

              Формування в учнів практичних вмінь та навичок.
Гра («Я це знаю…» )
А зараз у вас буде можливість самостійно застосувати на практиці нові знання. 
 (учні одержують карточки зі схемами. Кожна картка має одну схему, учасники гри повинні описати узор без використання умовних позначень (словесно).
 Усвідомлення набутих знань. Рефлексія.
(перед учнями лежать картки різного кольору. Зелений колір означає урок корисний усе зрозуміло, а жовтий —
лише дещо трішечки не зрозуміло, білий — на уроці було важко, нічого не зрозуміло. Підніміть картки того кольору, яким ви, оцінюєте свою роботу.) 
Проводиться заключний інструктаж.

 Оголошення  Д/З.

Підготувати інструменти і матеріали для в’язання гачком. Вивчити умовні позначення.

УРОК 4


Тема уроку: Технологія виготовлення в’язаного виробу



 МЕТА:

Навчальна: сформувати в учнів знання про прийоми роботи гачком, основні елементи в’язання гачком: перша петля, повітряна петля, ланцюжок та їх умовні позначення на схемах, навчити виконувати основні елементи в’язання гачком: початкова петля, повітряна петля, ланцюжок, читати та записувати нескладні схеми для в’язання гачком.

Виховна: виховувати в учнів культуру праці, бережливість, наполегливість при в’язанні гачком.

Розвивальна: сприяти розвитку в учнів координації і точності рухів пальців, наочно-образної пам’яті.

Завдання для учнів:

  •  виготовляти виріб;
  •  організовувати робоче місце;
  •  дотримуватись правил безпечної праці та санітарно-гігієнічних вимог під час в’язання.

Методи: демонстрація, гра «Упорядкуй» застосування знань на практиці, практична робота,
спостереження, особистий показ, обхід учнів, інструктаж.
Інструменти та матеріали: ножиці, гачок, нитки.
Наочні посібники, додатковий матеріал: таблиці, в’язані зразки; технологічні карти, опрацьовані впродовж попередніх занять.
Тип заняття: застосування знань у практичних роботах.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання, перевірка присутніх та готовності учнів і майстерні до заняття.
Створення позитивного емоційного настрою учнів.
Учитель заздалегідь записує на дошці вислів:
Натхнення — це гість, який
не любить відвідувати лінивих.
П. І.Чайковський
У ч и т е л ь. Діти, прочитайте, будь ласка, вислів, записаний на дошці та скажіть, як ви його розумієте. (Бесіда з учнями) Інакше кажучи, відповідний настрій для праці виникає в того, хто не змарнує його, а зуміє скористатися ним, щоб створити щось гарне й корисне.
ІІ. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів



• Що таке в’ язання ? (процес виготовлення виробів з безперервних ниток шляхом згинання їх у петлі й з'єднання петель одна з одною за допомогою нескладних інструментів вручну (в'язальний гачок , спиці, голка) або на спеціальній машині (механічне в'язання)

• Які види в’ язань ви знаєте? (ажурне,гачком ,спицями ,макраме,голкою,в’язання на машинці,комбіноване,

• Коли в'язані речі з'явилися в Україні?



                       Санітарно-гігієнічні вимоги і правила безпеки праці під час в'язання.    

1. Не можна носити гачок у поліетиленовому пакеті, тому що гачок доволі гострий і може поранити.

2. Передавати гачок потрібно ручкою  вперед, тримаючи його за гострий кінець.

3. Після закінчення роботи слід заховати гачок у спеціальну коробочку або увіткнути у клубок ниток. 
4. Сидіти потрібно прямо, прихилившись до спинки крісла.
5. Під час роботи світло має падати на виріб з лівого боку або прямо.
6. Лікті потрібно опустити і злегка притиснути до тулуба.
7. Гачок з в’язанням слід тримати на відстані 30-40 см. від очей.
8. Під час в’язання темними нитками бажано стелити на коліна світлу тканину, а під час в’язання світлими − темну.
9. Робоче місце має бути добре упорядкованим. Інструменти та матеріали для роботи зберігати в спеціальних чохлах, корзинках тощо. Гачки треба носити не в пластикових пакетах, а в твердій упаковці, розміщуючи горизонтально
10. Гачками працювати обережно, щоб не поранити ні себе, ні інших. З цієї причини не можна сидіти близько один біля одного під час в’язання
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
У ч и т е л ь. На минулому занятті ви почали роботу з виготовлення спроектованого виробу. Сьогодні ви маєте змогу продовжити цю роботу та застосувати набуті на попередніх заняттях знання на практиці.
Українське прислів’я говорить: «Чим більше науки — тим розумніші руки». Упевнена, що кожен з вас виявить сьогодні свої здібності якнайкраще, а ваші руки будуть вправними й розумними.
Гра «Упорядкуй»
Учитель пропонує учням об’єднатися в групи, кожна з яких отримує конверт з картками. Кожна картка містить певний етап виготовлення виробу. Діти повинні розташувати картки так, щоб вийшла правильна послідовність виготовлення виробу.
ІV. Практична робота
Продовження роботи з виготовлення обраних виробів
Учитель пояснює учням, чим вони займатимуться під час практичної роботи та чого мають досягти, звертає увагу на дотримання учнями правил безпечної праці під час в’язання. Учні розпочинають самостійне виконання завдань, учитель забезпечує їх безперервну роботу, проводить поточне індивідуальне або групове інструктування. Після завершення приймає виконану роботу, оцінює її, звертає увагу на якість, демонструє найкращі зразки.
V. Підбиття підсумків заняття. Рефлексія
Учитель підбиває підсумки діяльності учнів на занятті, пропонує їм відповісти на запитання (рефлексія).
♦♦ На занятті ми…

♦♦ Раніше я не вміла, а тепер умію…
♦♦ Я змінила своє ставлення…
VI. Домашнє завдання
Підготувати виріб для презентації.


УРОК 5

Тема: Остаточна обробка виробу. Захист проекту
Мета: 
       навчальна  - узагальнення знань, умінь і навичок учнів з розділу «Проектування та виготовлення виробів, плетених гачком»;
       розвивальна - розвиток аналітичних здібностей та логічного мислення;
      виховна -виховання в дітей організованості, раціональності, практичності, критичності.

Завдання для учнів:

  • • учитися правил догляду за плетеними виробами;
  • • презентувати виготовлений виріб;
  • • здійснити самооцінювання результатів проектної діяльності
  •  

Інструменти та матеріали: гачки для плетіння обраних виробів, нитки, ножиці.

Методи: проектування, розповідь, інтерв’ювання, демонстрація.
Тип заняття: узагальнення знань, умінь і навичок учнів.

Хід заняття

І. Організаційний момент
Привітання, перевірка присутніх та готовності учнів і майстерні до заняття.

Створення позитивного емоційного настрою учнів.
Учитель заздалегідь записує на дошці вислів:
Мистецтво слухати майже рівнозначне мистецтву говорити.
П’єр Буаст
У ч и т е л ь. Доброго дня, діти! Щиро рада знову бачити вас усіх. Оскільки сьогодні нам доведеться багато слухати й багато говорити, я хочу розпочати наше заняття зі слів відомого французького філософа П’єра Буаста і дати вам таку настанову:
Давайте ми будемо вчитись
Один одного слухати, діти,
Чужу думку завжди поважати,
А свою — влучно промовляти.
За такої умови у нас обов’язково все буде добре!



ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
У ч и т е л ь. Сьогодні в нашій творчій майстерні панує особлива атмосфера, адже кожен з вас упродовж багатьох занять старанно працював, докладав чималих зусиль для того, щоб урешті-решт довести, що цей час витрачено недарма і що результат вашої праці зможуть побачити й оцінити інші. (Оголошує тему і мету заняття.) Тому зараз, протягом деякого часу, ви, як актори перед виступом, зробите кілька останніх штрихів і презентуєте свої проекти, які і є результатом вашої наполегливої праці. Але спочатку ви зустрінетеся з однією поважною особою, яку я запросила на наше заняття. Ваша Величносте, заходьте!

ІІІ. Повідомлення теоретичного матеріалу
Ознайомлення учнів з правилами догляду за плетеними виробами
Одна з учениць, отримавши випереджальне завдання, ознайомлює учнів з правилами догляду за плетеними виробами, виконуючи роль Королеви країни В’язанії. Наводимо орієнтовний зміст її доповіді.
Королева
Доброго дня, любі діти! Я завітала до вас,
Щоб подивитись, чого ж тут навчився ваш клас.
За вами я спостерігала, ідеї свої підкидала,
І бачу, що ви потрудились —Плести гачком відмінно навчились!
А зараз я хочу відкрити вам один секрет — як зробити так, щоб усі плетені вироби, які ви виготовили чи виготовите в майбутньому, завжди залишались гарними. Для цього слід запам’ятати кілька правил. (Демонстрація слайдів.)
1.     Плетені вироби слід прати в теплій (40 °С) м’якій воді.
2.     Випраний виріб слід добре прополоскати.
3.     Після прання виріб слід загорнути в махровий рушник, покласти його на горизонтальну поверхню і розправити.
4.     Залежно від узору плетеного виробу його прасують або пропарюють, накривши двома шарами вологої марлі.
5.     Зберігати плетені вироби потрібно вільно складеними. Вішатиїх на плічка в жодному разі не можна.
Ну що ж, діти, я сподіваюся, ви дотримуватиметесь моїх порад і в майбутньому станете справжніми майстринями, чиї вироби милуватимуть око всіх оточуючих.
У ч е н и ц я. Ваша Величносте, чи не будете ви такі люб’язні залишитися в нас до кінця заняття і послухати та подивитися наші презентації? А ми спробуємо довести, що ви недарма покладали на нас великі надії!
К о р о л е в а. Дякую за запрошення. Я із задоволенням залишусь.
Учні починають готуватись до захисту своїх проектних робіт.

ІV. Захист та оцінювання результатів проектної діяльності
Учням пропонується розпочати презентацію творчих проектів.
Вони за власним бажанням по черзі (або в складі груп) презентують свої роботи, користуючись орієнтовним планом, складеним ними заздалегідь.
Для якісного оцінювання вчителю пропонується під час виступу дітей заповнювати оціночні листи (див. додаток А), що допоможе оптимізувати оцінювання результатів праці.
Крім того, для популяризації предмета в цілому на захист бажано запросити представників адміністрації школи, колег-учителів, а також батьків.
Група 1
Очікуваний результат: метелик — прикраса до сукні. Спосіб захисту проекту: демонстрація моделей одягу, оздобленого плетеними метеликами.
Група 2
Очікуваний результат: метелик — прикраса на волосся. Спосіб захисту проекту: демонстрація слайд-шоу «Краса, створена власноруч» (учні, працюючи над проектом, знімають різноманітні фото своїх зачісок, прикрашених плетеними метеликами).
Група 3
Очікуваний результат: метелик — прикраса базової моделі(косметички, гаманця, чохла для мобільного телефону (окулярів),серветки, килимка, декоративної подушки, гольнички, прихваток під гаряче, пінеток, капців, іграшок тощо).Спосіб захисту проекту: демонстрація виробів, оздоблених сплетеними метеликами.
Інтерв’ювання
У ч и т е л ь. Щойно ми стали свідками чарівного дійства, створеного нашими спільними зусиллями. Ви вміло впоралися з поставленими завданнями. Традиційною для нас під час проведення таких заходів є присутність на заняттях представників засобів масової інформації. З одним з таких представників ви зараз і зустрінетесь.
(Одному з учнів заздалегідь дається випереджальне завдання з підготовки до проведення інтерв’ювання.)
Т е л е р е п о р т е р. Доброго дня всім присутнім! Я веду свій репортаж з місця, де відбувалася презентація проектних робіт учнів7 класу. Ми мали змогу пересвідчитися в тому, що діти, які зібралися в цьому класі, справді є старанними, талановитими й по справжньому творчими. Уважаю, що мине зовсім небагато часу, і ми зможемо назвати їх справжніми майстрами. А зараз я хочу поставити кілька запитань учасникам сьогоднішнього заходу. (Звертається по черзі до учнів).
— Скажіть, будь ласка, чи сподобалося вам працювати над проектом?
— Наскільки складною була для вас ця робота?
— Що в роботі над проектом було для вас найцікавішим?
— Які труднощі вам довелося подолати під час виконання проектної роботи?
— Що корисного дізналися чи навчилися ви, працюючи над проектом?
Отже, відповіді наших учнів ще раз довели, що виконувати проектну роботу цікаво і, звісно, неабияк корисно. Тож бажаю всім учням і надалі таких самих успіхів у виконанні будь-якої роботи. Дякую всім за увагу.

V. Підбиття підсумків заняття. Рефлексія.
К о р о л е в а В ’ я з а н і ї. Я щиро дякую всім учням за хвилини насолоди, які я отримала, спостерігаючи за тим, що відбувалося на занятті. Ви справді виправдали мої сподівання. І я завжди радо зустрічатиму вас у моїй країні. А на згадку я дарую клубочок побажань, який неодноразово стане вам у пригоді. Тож до нових зустрічей!
У ч и т е л ь. Давайте, діти, візьмемо клубочок бажань, подарований Королевою, підіб’ємо підсумки нашого заняття та висловимо свої побажання щодо майбутніх проектів.
(Учні кидають клубочок ниток одне одному. Той, хто отримує клубочок, намотує на палець нитку і вимовляє свої побажання.)
Отже, за допомогою клубочка ми утворили міцну сітку павутинку, що складається з побажань. Тож я бажаю, щоб ваші знання завжди були такими ж міцними, як ця сітка.

Домашнє завдання
Дати письмові відповіді на запитання тестів (див. додаток 1), пов’язаних з вивченням розділу «Проектування та виготовлення виробів, плетених гачком».

Додаток  1
Тести
1. Задум, що має мету, термін та конкретні строки реалізації,—це:
а) портфоліо;
б) проект;
в) презентація.
2. У залежності від методів та діяльності, що домінують в проекті,їх поділяють на такі види:
а) дослідницькі, пошукові, творчі;
б) особистісні, парні, групові;
в) короткострокові, середньострокові, довгострокові.
3. Для вдалої реалізації творчого задуму необхідно:
а) обрати тему;
б) спланувати роботу;
в) обґрунтувати вибір об’єкта проектування.
4. Аналіз виробів-аналогів здійснюють на етапі:
а) конструкторському;
б) завершальному;
в) організаційно-підготовчому.
5. «Виготовлений виріб має бути гарним». Така вимога називається:
а) функціональністю;
б) практичністю;
в) естетичністю.
6. Правильний підбір пряжі та гачків під час виконання проектної роботи слід здійснити на етапі:
а) технологічному;
б) організаційно-підготовчому;
в) конструкторському.
7. Під час виготовлення плетеного гачком виробу слід урахувати:
а) товщину нитки та розмір гачка;
б) товщину нитки;
в) розмір гачка.
8. Виготовлений плетений виріб слід прати в теплій воді, температура якої:
а) 70 °С;
б) 20 °С;
в) 40 °С.
9. Після прання плетений виріб потрібно:
а) повісити на плічки;
б) завернути в махровий рушник;
в) пропрасувати гарячою праскою.
10. Зберігати плетені вироби слід:
а) скрученими;
б) вільно складеними;
в) вивішеними на плічках.



Коментарі

Популярні дописи з цього блогу